KDO JSME

Jsme V.F.Červený, český výrobce žesťových dechových nástrojů, historie kterých se datuje do roku 1842. Pokračujeme v tradici geniálního konstruktéra Václava Františka Červeného, který se ve své době proslavil po celém světě. Všechny nástroje projdou rukama zkušených a nesmírně zručných řemeslníků, rodiny kterých se výrobě věnují již celé generace. Nástroje V.F.Červený jsou často vyráběny na zakázku dle požadavků hudebníků. Uspokojí ty nejnáročnější hráčské požadavky a právem se řadí do prémiového segmentu. Naše perinetové a cylindrové nástroje navazují na úspěch zakladatele firmy a dobyly všechny kontinenty a více než 50 států světa.

NAŠE POSLÁNÍ
Nemotivuje nás čistě byznysové jednání, neženeme se za čísly. Naše práce je součástí něčeho, co není hmatatelné. Naše práce je součástí umění, hudby. Nástroje, které vyrábíme, ztělesňují tradici a dokonalost bez kompromisů. Každý z nich projde rukama lidí, které naplňuje jejich poslání – přinášet hudebníkům jedinečné a lahodně znějící nástroje. Svoji práci dělají s láskou a vášní k hudbě.
HISTORIE

Továrna Červený na výrobu dechových nástrojů byla založena v roce 1842 v průmyslovém městě Hradec Králové, ležícím cca 100 km na východ od Prahy. Její zakladatel, Čech Václav František Červený (1819 -1896), byl geniální konstruktér dechových nástrojů, srovnatelný ve svém oboru s Adolfem Saxem (vynálezcem saxofonu). Již dva roky po založení firmy, ve věku 25 let, realizoval Červený svůj první vynález. Nástroj nazval kornon. Richard Wagner se seznámil s tímto nástrojem v Drážďanech a dal si podle něj postavit svou tubu "Wagner". V roce 1845 zkonstruoval Červený kontrabasové tuby B a C - obě se širokou mensurou - které byly potom často kopírovány. V.F.Červený uskutečnil spoustu dalších vynálezů. K jeho dalším patentovaným nástrojům patří: phonikon (1849), baroxyton (1853), tritonicon (1858), alto (1859), dále vojenské ventilové trombony (alto, tenor a bas) a F tuba (1867). V roce 1882 vznikl Kaiserbaryton, Kaisereuphonium a Kaisertuba - nástroje s obzvlášť širokým ozvučníkem a mensurou, které se v prakticky nezměněné podobě vyrábějí dodnes. Byl to Červený, který v roce 1846 vynalezl systém cylindrového strojiva pro dechové nástroje, který dále zdokonalil v letech 1861 a 1873.

Od samého začátku se Červený orientoval na světový trh. Již v roce 1853 vystavoval své nástroje v New Yorku, kde téhož roku založil jeho mladší bratr filiálku. Další prodejní pobočka vznikla v Kyjevě. Červený se pak podílel s velkým úspěchem na různých průmyslových a světových výstavách. Například v Mnichově (1854), Paříži (1855, 1867, 1878, 1889), Vídni (1873), ve Philadelphii (1876), Barceloně (1888) a v Chicagu (1893). Nástroje Červený získávaly všude ceny a oficiální uznání. Například mezinárodní porota na Světové výstavě v Chicagu udělila firmě Červený nejvyšší ocenění a diplom, ve kterém se uvádí: "Dechové nástroje Červený si zaslouží uznání za vynikající provedení a vynikající rukodělnou práci".

Po roce 1948 byla továrna Červený začleněna do státního podniku AMATI Kraslice, jednoho z největších světových výrobců dechových nástrojů. Nástroje se však nadále vyráběly ve starých prostorách. Až v roce 1973 se výroba přestěhovala do nedaleké nové budovy v Hradci Králové. Výrobní program se i nadále soustřeďuje na cylindrové nástroje s širokou mensurou v intencích toho nejlepšího, co po sobě zanechal V.F.Červený. Nynější nástroje jsou výsledkem spojení dlouholeté zkušenosti a znalosti rukodělné práce a nejmodernější technologie.

Image